Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

OKEY DESIGN Sp. z o.o

Poznań

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Nawiewnik okienny antysmogowy a jakość powietrza w domu

Autor: Andrzej Nowaczyk, Salon Showroom, publikacja: 2020-02-29

W dzisiejszych czasach mieszkamy w domach coraz bardziej energooszczędnych, przyjaznych środowisku. Dbamy, aby spełniały one rygorystyczne wymagania energetyczne oraz pełniły funkcję inteligentnych domów. W tym całym pędzie do uzyskania ekologicznego domu zapominamy o najważniejszej kwestii z nim związanej, jaką jest jakość wdychanego powietrza. To tu spędzamy najwięcej czasu z rodziną. Powietrze, które wdychamy, skażone jest wieloma substancjami chemicznymi mającymi duży wpływ na nasze zdrowie. W powietrzu pobieranym do naszego domu z zewnątrz jest sporo zanieczyszczeń mających wpływ na wiele chorób. Alergie są jedną z nich, ale również wiele chorób płuc.

Nawiewnik okienny antysmogowy

Czym powietrze jest zanieczyszczone? Rodzaje smogu

Na smog składają się: pył PM10 oraz PM2.5.

Normy jakości powietrza określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu podają, że skażenie PM10 następuje, gdy dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i występuje częściej niż 35 dni w roku lub też średnia roczna przekracza 40 µg/m³.

W przypadku pyłów PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Uzupełnieniem tego może być przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) norma dobowa, która wynosi 25µg/m³. Niezależnie od wielkości stężenia należy pamiętać, że każdy poziom pyłów PM2.5 w powietrzu wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

PM10 – co powoduje jego wdychanie?

PM10 to pył, którego cząstki są nie większe aniżeli 10μm. Powstaje on w wyniku procesu spalania paliw stałych i ciekłych. Pył ten może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi, w tym dym, sadzę, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzopireny, i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

PM2.5 – co powoduje jego wdychanie?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są mniejsze lub równe 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako najbardziej szkodliwy i niebezpieczny pył wśród zanieczyszczeń powietrza.

Długotrwała ekspozycja i oddychanie powietrzem z pyłem PM2.5 może skracać średnią długość życia.

Pył PM2.5 może powodować również bezpośrednio po zetknięciu się takie objawy, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Ponadto oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Nasz dom również „oddycha” powietrzem zaczerpniętym z zewnątrz, przyjmując formę wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej. Jakość powietrza w naszym domu zależy od tego, w jakim stopniu wpuszczamy do niego zanieczyszczenia.

Nawiewniki okienne antysmogowe – sposób na czyste powietrze w domu?

Jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza w domach jest zainstalowanie nawiewników okiennych antysmogowych.

W naszej ofercie znajdują się nawiewniki antysmogowe, które można instalować wraz z oknem podczas montażu okien, jak również na istniejących oknach.

Jak działa nawiewnik antysmogowy?

Nawiewnik antysmogowy chroni dom przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza i alergenami. Niewielkie urządzenie wyposażone w wymienny filtr powietrza ogranicza przepływ do 99% pyłów zawieszonych PM10 i do 80% pyłów zawieszonych PM2.5, w zależności od wybranego filtra. Nawiewnik antysmogowy zatrzymuje również pyły węglowe, cementowe i przemysłowe, pyłki i zarodniki roślin, a także roztocza i większe bakterie, a nawet zapachy.

Nawiewnik antysmogowy i wewnętrzne oczyszczacze powietrza

Dlatego też dla zapewnienia jakości wdychanego powietrza w naszym domu, zalecamy stosowanie nawiewników antysmogowych. Uzupełnieniem ich są wewnętrzne oczyszczacze powietrza. Taki zestaw będzie na pewno idealnym rozwiązaniem dla zdrowego trybu życia.

Zapraszamy do naszego salonu, gdzie zaprezentujemy możliwości rozwiązań antysmogowych.

Czytaj też:

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 381 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o oknach